„Saulelė“ ji poezijai ir poetams, o kai kalbam apie kosmetiką, iš karto pakeičiame plokštelę ir saulė tampa nebe geroji fėja, globėja ir augintoja, o piktoji ragana, gadinanti mūsų odą laisvaisiais radikalais. Techniškai tai vadinama oksidaciniu stresu ir rekomenduojama nuo jo gintis apsauginiais saulės kremais.

Tačiau gal nereikėtų taip pulti ir plokštelę keisti. Saulės poveikis mūsų odai gali būti ir teigiamas, ir neigiamas. Pasiaiškinkime apsaugos nuo saulės variantus, atvejus ir motyvus.

Kodėl nuo saulės odą saugoti? Iš esmės yra 4 priežastys, dvi medicininės ir dvi kosmetinės:

1) Ilgas buvimas saulėje provokuoja įvairias odos ligas, iš kurių daugiausia nerimo kelia vėžys. Ką reiškia „ilgas buvimas“ priklauso nuo konkrečios odos ir organizmo bendrai. Šią riziką reikia vertinti su specialistu remiantis medicininiais kriterijais.
2) Buvimas saulėje gali sukelti alerginį ar kitokį bėrimą. Rizika labai individuali, bet nesunkiai valdoma. Jei pradeda berti, yra ženklas, kad saulę bent kuriam laikui reikia riboti.
3) Saulė veikia odą kaip oksidatorius, taigi spartina senėjimo procesus. Jei oda gauna per daug saulės, gali susilpnėti jos gebėjimas išlaikyti drėgmę. Oda tada išsausėja, suglemba, praranda lygumą ir spindesį – visa tai, ką vadiname gražia oda. (Neįtikėtina, kiek daug odai reiškia vanduo – vien jį praradusi oda tampa negraži). Ji gali prarasti ir atsparumą, todėl lengviau atsiranda odos parazitai, įvairūs neestetiški dariniai. Šį procesą galime valdyti ribodami buvimo saulėje laiką ir naudodami kosmetiką (tame tarpe ir apsauginius saulės kremus).
4) Šiuo metu labai gaji nuomonė, kad saulė visais atvejais odą veikia destruktyviai, naikindama kolageną, pažeisdama giluminius odos sluoksnius. Besilaikantys tokios teorijos rekomenduoja į lauką be apsauginio saulės kremo net nosies nekišti.

Noriu aptarti dvi paskutines – kosmetines saugojimosi nuo saulės priežastis. Tačiau pradžiai reikėtų atsakyti į natūraliai kylantį klausimą – jei saulė daro tiek įvairios žalos odai ir kelia tiek rizikų, kodėl joje apskritai būti? Juk nėra labai sunku tuo apsauginiu kremu išsitepti.

Pirmoji jau išryškėjusi priežastis yra ta, kad saulė yra būtinai reikalinga vitamino D sintezei. Ji reikalinga netgi tuo atveju, jei naudojame D vitamino papildus, kitaip gali sutrikti jo įsisavinimas. Vitamino D trūkumas pripažįstamas daugybės lėtinių fizinių ir psichinių sutrikimų (įskaitant ir vėžį) priežastimi, todėl niekaip netoleruotinas. Pastaraisiais metais akcentuojant apsaugą nuo saulės dėl odos vėžio, žmonės smarkiai apribojo savo buvimą saulėje ir tai siejama su žmoniją ištikusia vitamin D trūkumo epidemija.

Antroji priežastis, kad tepami kremai yra toli gražu ne nekalti. Įprastiniuose cheminiuose apsauginiuose saulės kremuose naudojamas itin didelis kiekies stiprių ir rizikingų medžiagų – nenuostabu, juk kremas cheminės reakcijos odoje pagalba blokuoja saulės spindulių patekimą (jau nekalbant apie eilinius įprastinės kosmetikos ingredientus – sintetinius kvapiklius, konservantus, mineralinius aliejus). Natūralūs bei ekologiški apsauginiai saulės kremai gaminami su fiziniais filtrais (cinko oksido ir titano dioksido), nuo saulės saugančiais aliejais, juose draudžiamas nano dalelių naudojimas. Jie patys odai nekenkia. Tačiau D vitaminą pasisavinimą blogina, kaip ir bet kokie kiti apsauginiai saulės kremai. (Šis straipsnis nėra apie saulės kremus. Apie tai plačiau galima paskaityti  čia ir čia >).

Taigi, kaip visada sveikoje gyvensenoje – stebuklingos tabletės ir „one fits all“ patarimo nėra. Yra tie patys protingumo principai: saikas ir savo kūno ženklų stebėjimas. Taip pat yra gana aiškūs atvejai, kuomet apsauginis saulės kremas būtinai reikalingas, kadangi saulės spinduliai bus neįprastai stiprūs ir greičiausiai sukels stresą odai:
– Žiemą vykstant į šiltuosius kraštus.
– Vykstant į kalnus ir žiemą, ir vasarą.
– Būnant ant vandens, kad ir neilgą laiką.
– Būnant saulėje vienoje pozoje (pvz., gulint, skaitant, važiuojant dviračiu).
– Anksti pavasarį, kai oda dar sauės neragavus, o saulė aštri. Ypač dar, jei diena vėjuota.

Tokiais atvejais rekomenduočiau būtinai teptis apsauginiu saulės kremu ir tepti juo vaikus. Teptis atidžiai ir visą saulei rodomą kūną – ne tik nosį, skruostus ir pečius. Ypač jei tai kalnai, vanduo ar šilti kraštai.

Visais kitais atvejais pilnai galima apsieiti ir be apsauginio kremo arba tepti juo tik labiausiai deginamas vietas. Odą tiesiog reikia atidžiau prižiūrėti. Kasdienei odos priežiūrai naudoti toniką, drėkinamąjį kremą. Būtinai prieš einant į saulę būti pasitepus antioksidantais turtingu drėkinamuoju kremu arba aliejumi. Vasarą labai praverčia natūralių aliejų serumai, pagaminti iš ypač antioksidantais turtingų eršėtrožių, šalatlankių, avokadų aliejų. Vasarą visam kūnui, veidui ir plaukam puikiai tinka kokosų aliejus – jis ir saugo, ir vėsina, ir vabzdžiai nelabai jį mėgsta. Saulės apsaugai tiks ir sviestmedžių, simondsijų, alyvuogių aliejai.

Kokia, atrodytų, problema? Reikia išsitepti ne tik veidą, bet ir kūną, o tai užtrunka. Tai patingim. Ypač tie, kurie neturi saulės baimės ir nesiteplioja saulės filtrais prieš kiekvieną išėjimą į lauką.

Kokią gi apsaugą suteikia natūralūs aliejai, vertinant SPF terminais? Maždaug SPF6. Jei be jokios apsaugos oda pradėtų rausti dėl nudegimo po 20 min., pasitepę aliejumi ar serumu (arba aliejais bei antioksidantais turtingu kremu) galime saulėje būti 20×6=120 min. = 2 val. Daugiau nei pakankama. Juk būti ilgai atviroje saulėje negerai ne tik dėl odos, bet ir dėl viso organizmo.

Šia proga noriu priminti, kad prie SPF esantis skaičius nurodo tik laiką, jis nereiškia nei filtro „storio“, nei stiprumo. Taigi, jei neplanuojate būti saulėje be galimybės iš jos protingu ritmu pasitraukti, nėra reikalo teptis aukščiausio SPF numerio kremais. Ir ypač nėra reikalo jais tepti vaikus, nes vaikams ypač negerai ilgai būti saulėje ir jie suprakaituoja, taigi kremas nuteka ir jokios apsaugos nebelieka.

Oda nudega tada, kai ji patiria saulės spindulių stresą. Žinoma, jei pirmą atostogų dieną, iki to saulei kūno neparodę, išsirengę atsigulam saulėje pagulėti, griečiausiai nusvilsime. Ir nusvylame. Tačiau jei pratinsime odą prie saulės po truputį, jai nebus jokio streso, tik vieni gerumai. Žinoma, tam reikia daugiau dėmesio savo kūnui. Bet pastangos atsiperka – gauname viską – ir vitaminą D, ir saulę su jos nešama nuotaika, ir saugų bei gražų įdegį.