Apie tai, kad odą reikia saugoti nuo saulės, prirašyta daug ir nuolat rašoma. Tačiau rekomendacijų radikalumas ima siekti tokį lygį, kad neretas skaitytojas ima jas tiesiog ignoruoti.

Žmonės į informaciją apie galimus pavojus reaguoja dvejopai. Vieni priima grėsmes, kaip jos parodomos ir ima kruopščiai vykdyti rekomendacijas. Jei pasakyta, teptis didžiausiu įmanomu SPF, tai taip ir daro. Kitiems nepakanka argumentų arba rekomendacijos pasirodo per radikalios, jų nevykdo. Ima gilintis patys, ieškoti alternatyvių požiūrių ir kitokių išeičių. O jų, kaip tenka pastebėti, būna visada.

Summer-vacationPradėkime nuo to, kad saulė yra ne tik kenksminga, bet ir naudinga mūsų odai ir bendrai organizmui. Klausimas – kokiais kiekiais. Nuomonės šiuo klausimu labai skiriasi. Dalis kosmetologų ir dermatologų teigia, kad joks, netgi švelniausias įdegis, nėra sveikas. Taigi išeitų, kad saulei odą reikia parodyti taip trumpai, kad net nespėtų įdegti.

Kiti tebekalba apie sveiką įdegį, kuomet oda įdega palaipsniui ir saikingai. Pabandykim paieškoti to saiko koordinačių.

Visiškai aišku, kad negalima tiesiog pulti degintis pirmą šiltą pavasario dieną su savo balta po žiemos oda. Bus šokas ir tiek. Taip pat aišku, kad ir vasaros viduryje, jau odai pripratus, nėra protinga valandomis gulėti pliaže, dirbti, sportuoti ar būti lauke nepridengus kūno rūbais, kremais ir skrybėle. Kokiais etapais ir trukmėm savo odą prie saulės pripratinti, labai priklauso ir nuo odos tipo, ir nuo saulės aktyvumo tuo metu. Saikas yra saikingas tada, kai vakare po saulės vonių oda nėra paraudusi, neniežti ir apskritai – nekelia diskomforto.

Apie priemones nuo saulės

Programa minimum – oda turi būti sudrėkinta. Odai neduoti drėgmės, reiškia neleisti jai normaliai funkcionuoti ir pačiai gintis nuo nepageidaujamo išorinio poveikio. Taigi net jei mūsų oda atspari ir saulėje būsime trumpai, ją reikia papildomai padrėkinti. Veido odą paprastai tepame drėkinamuoju kremu, bet šiuokart reikės drėgmės ir kūno odai. Tam tinka drėkinamieji kūno losjonai, aliejai. Iš aliejų bene paprasčiausias (labai gerai tepasi) būtų kokosų aliejus, bet tinka ir simondsijų, sviestmedžiųo, migdolų, sezamų aliejai. Čia juos reikėtų naudoti grynus, be eterinių aliejų. Taip pat nepamiršti odą drėkinti ir iš vidaus – gerti daug vandens.

 

Apsauga nuo saulės sertifikuotais apsauginiais kremais SPF

Apie juos girdėjom visi. Tačiau išsiaiškinkime, ką tas SPF reiškia. O jis reiškia laiką, kurį oda išbūna saulėje neparaudus (nenudegus). Jei normaliai nudegate per 15 min, pasitepę kremu SPF30 saugiai galite būti iki 15×30=450 min= 7 val. 30 min. Švelniai tariant, daugiau nei pakankamai ilgai. SPF skaičiaus dydis nėra pats svarbiausias veiksnys. Daug svarbiau yra išmokti tvarkingai pasitepti VISĄ saulei rodomą kūną, teptis nusivalius ar nusiplovus kremą ir pasirinkti tinkamą kremą.

Kaip pasirinkti tinkamą kremą nuo saulės

Saulės filtrai, kurie žymimi SPF būna dviejų tipų – cheminiai ir fiziniai (mineraliniai). Cheminiai sugeria saulės spindulius jau odoje. Kaip pažymi Margaret Weeds – britų gamintojo “Odylique” (“Essential Care”) įkūrėja, naturopatė ir aromaterapeutė, jautrios odos ekspertė – jie patys neretai ima veikti odoje kaip laisvieji radikalai. Nemažai vartotojų renkasi natūralios kosmetikos saulės filtrus, kurie yra mineraliniai. Naudojant juos saulės spinduliai atspindimi odos išorėje kremo sudaromos plėvelės. Ši plėvelė pagaminama iš cinko oksido ir titano dioksido. Anksčiau mineraliniai

filtrai buvo nepatrauklūs dėl savo baltumo, kuris lieka ant odos pasitepus. Tačiau šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti ir mineralinius filtrus, kurie yra visiškai patogūs naudoti. Nereikia baiminti, kad juose yra nano dalelių – kiekvienas ES prekiaujantis saulės kremų gamintojas privalo įrodyti, kad jų naudojami oksidai nėra nano smulkumo.

Taip pat nereikia manyti, kad fiziniai filtrai prasčiau saugo. SPF matavimo sistema yra universali, taikoma visų tipų apsauginiams saulės kremams, ir joje matuojamas būtent rezultatas, ne kremo sudėtis ar gaminimo technologija. Taigi, jei neapsaugo, tai ir negauna to skaičiuko prie SPF.

Natūralios kosmetikos specialistai visada kalbėjo, kad ir SPF nėra vienintelis metodas. Kaip pažymi Margaret Weeds, atsiranda vis daugiau mokslinių tyrimų, įrodančių, kad apsaugai nuo saulės svarbiausia yra antioksidantai. Taigi kremai ir serumai, kuriuose itin gausu antioksidantų, dirba kaip apsauga nuo saulės, nors SPF neturi. Tai pasakytina visų pirma apie šaltalankių, erškėtuogių, avokadų aliejus, granatų, topinambų, morkų sėklų ekstraktus.

Pabaigai noriu papasakoti istoriją. Pamokančią skeptikus. Aš buvau (ir iš dalies tebesu) didelė apsauginių saulės kremų nemėgėja. Galvojau, mano oda saulę labai mėgsta, degu aš rudai, pratinuosi nuo pavasario po truputį, taigi nepersideginu. Suvaldysiu situaciją. Bet prieš porą metų pavasarį važiavau į pajūrį ir teko labai saulėtą ir vėjuotą dieną pusvalanduką pasivaikščioti po Klaipėdą, o po to keltu persikelti į Smiltynę. Kelte sėdėjau po stogu, saulė nekabino. Tačiau pūtė vėjas ir nuo vandens, matyt, saulės pakako. Nesulaukus net vakaro jutau, kad odai blogai. Naktį seabuckthorn 3negalėjau net prie pagalvės prisiliesti. Panaudojau visas turimas priemones (nors turėjau jų nedaug, o ir įsigyti Juodkrandėje balandžio mėnesį nelabai ką gali). Odą sugydžiau šiaip taip, bet iki šiol liko daug jautresnė nei buvo. Ir ne tik saulės poveikiui. Taigi mano moralas būtų toks – odos gerumas gerumu, bet būna ir jį pramuša. O būčiau turėjus rankinuke, kad ir kokosų aliejaus, nereikėtų dabar pažvelgus į veidrodį vis šios istorijos prisiminti.